Rusukki eroaa Ruotsinsuomalaisten keskusliitostaRusukin 16. marraskuuta pidetty syyskokous päätti yksimielisesti, että yhdistys eroaa Ruotsinsuomalaisten keskusliitosta vuoden 2014 alusta lähtien. Jäsenyydestä keskusteltiin edellisen kerran maaliskuun kevätkokouksessa. Syynä eroon ovat keskusliittoon kaikista jäsenistä - myös lapsista - maksettavat korvaukset, jotka nykyisellään vievät valtaosan yhdistyksen jäsenmaksutuloista.
Kuvia syyskokousesta

Rusukille on tärkeää tavoittaa eri ikäiset Uppsalassa asuvat suomalaiset ja suomen kielestä ja kulttuurista kiinnostuneet. Yhdistys panostaa esimerkiksi lasten ja nuorten toimintaan ja huomattava osa jäsenistä on lapsiperheitä. Se, että myös lapsijäsenistä maksetaan korvaus keskusliittoon, on johtanut siihen, että yhdistyksellä on lapsijäsenten melko korkean määrän takia jäänyt vähemmän jäsenmaksurahoja käytännön toimintaan. Joissakin tapauksissa lapsiperheiden yhdistykselle maksama perhejäsenyys ei ole kattanut edes keskusliittoon perheestä maksettuja korvauksia.

Rusukin johtokunta näkee lapsiperheet hyvin tärkeänä kohderyhmänä, eikä koe oikeudenmukaisena, että keskusliitto näin ikään kuin rankaisee jäsenjärjestöjä lapsijäsenistä. Jäsenmaksujen korotusta eivät Rusukin johtokunta tai syyskokous nähneet oikeana ratkaisuna ongelmaan. Eropäätös tehtiin sillä lisäyksellä, että jos Ruotsinsuomalaisten keskusliitto päättää poistaa lapsista perittävät maksut, Rusukissa harkitaan keskusliiton jäsenyyttä uudelleen.
Rusukin jäsenille järjestön jäsenyys keskusliitossa on konkreettisesti näkynyt esimerkiksi siinä, että jäsenet ovat saaneet kotiin Ruotsi.se-lehden. Lehteä ei siis enää vuoden 2014 alusta lähtien Rusukin jäsenille tule. Yhdistyksen jäsenet voivat kuitenkin halutessaan liittyä keskusliittoon yksityisjäseniksi.
Jerusha, Siilin esikouluosastosta, kävi kertomassa heidän toiminnasta

Kommentit