Kirjatoritapahtuma 6.9 2014


SUOMEN NUORISOKIRJAILIJAT RY:N JÄSENET KIRJATORI-TAPAHTUMASSA


Aika: Lauantaina 6. syyskuuta kl. 13-15
Paikka: Finlandsinstitutet, Snickarbacken 4, Stockholm
Vapaa pääsy

Suomen Nuorisokirjailijat ry:n puheenjohtaja Tuija Lehtinen ja yhdistyksen jäsenet Maijaliisa Dieckmann, Magdalena Hai, Anu Holopainen, Johanna Hulkko, Markku Karpio, Kirsti Kuronen, Liisa Lauerma, Tiina Lehtineva, Raili Mikkanen, Sari Peltoniemi, Pia Perkiö, Arja Puikkonen, Sisko Pörsti, Katariina Romppainen, Laura Suomela, Mimmu Tihinen ja Maisa Tonteri esittäytyvät Suomen Tukholman instituutin Kirjatorilla. Torilla on myynnissä kirjailijoiden tuotantoa ja yhdistyksen jäsenet ovat yleisön vapaasti jututettavissa.
Kirjatori-tapahtuma on Suomen Tukholman instituutin järjestämän kaksivuotisen lukuprojektin ”Lue lapsenlapselle” – lukuprojektin lähtölaukaus.
Suomen Nuorisokirjailijat ry jakaa vuosittain kaksi ansiokkaalle teokselle myönnettävää kirjallisuuspalkintoa: Topelius-palkinnon (perustettu v. 1946) nuortenkirjalle ja Arvid Lydecken-palkinnon (1960-luvulta lähtien) lastenkirjalle.
Johanna Hulkko on saanut vuoden 2014 Arvid Lydecke-palkinnon. Hän on kirjoittanut vauhdikkaan ja suositun ”Geoetsivät”- lastensarjan, jossa etsivät harrastavat geokätköilyä.
Lisää tietoa Suomen Nuorisokirjailijat ry:n jäsenistä löytyy yhdistyksen kotisivulta:
http://www.nuorisokirjailijat.fi/main.php?s=k

Kommentit